Turpinot priecāties par mūsu skaistās Latvijas dzimšanas dienu- Vecumnieku vidusskolas 4.klašu skolēni 19. novembrī devās izzinošā “Skolas somas” mācību ekskursijā, apmeklējot Kurzemes novada vēsturiskas vietas- Jaunpils pili un Kartavkalna dabas takas.
Kā aizraujoši var mācīties un izzināt vēsturi ? Protams, uzvelkot mazā mūciņa tērpu un iejūtoties viduslaiku skolēna tēlā! Mūka un kalpones vadībā visi apguva pils celtniecības noslēpumus, arhitektūras detaļu simboliku, galma manieres, sirdsdāmu tikumus, bruņinieku ieroču valdīšanas māku. Zinību izlūkgājieni notika pils pagalmā, tornī un Vīna pagrabā. Noslēgumā par godu pils viesiem tika izšauts senais lielgabals!
Pēc pils apmeklējuma devāmies uz vēl senāku vietu – Kartavkalnu(Karātavu kalns), kur savulaik atradusies senlatviešu apmetne. Pastāv uzskats, ka Jaunpils Karātavu kalns varētu būt Atskaņu hronikā pieminētā Babote, jo tas ir vienīgais pilskalns ar valni, kas atrodas starp Dobeli un Kuldīgu. Teikas stāsta, ka kalnā nogrimusi vecā pils, kas celšoties augšā, tiklīdz kāds uzminēšot tās vārdu, un tās vietā pazemē grimšot krustnešu celtā jaunā pils – Jaunpils. Šī teika devusi iedvesmu dzejniekam Auseklim, 19. gs vidū radot dzejoli „Gaismas pils”.
Arī mēs mēģinājām izcelt pili no pazemes, saucām dažādus vārdus, tomēr minējumi nebija pareizi, un pils tā arī nepacēlās – Jaunpils palika savā vietā!
Pils vārdu noteikti bija dzirdējušas dižās alejas lapegles, kuras mūs pārsteidza ar savu varenību un noslēpumainību, tomēr senās pils nosaukumu mums neatklāja. Iesakām apmeklēt pilskalnu, un varbūt jums izdosies atminēt vai saklausīt lapegļu čukstos senās pils nosaukumu!
4.klašu skolēni, skolotājas Ina un Dace.