Apsveicam!

 

 

Vides izglītības pulciņa aktivitātes.

Vecumnieku vidusskolas Vides izglītības pulciņa aktivitātes rudens un ziemas mēnešos bija saistītas ar laika apstākļu vērojumiem, bet šobrīd „ģenerējam” idejas vides izglītības spēlei par tēmu „Mežs”. Ja arī Tevi tas interesē, nāc un piedalies! Nodarbības- ceturtdienās, pēc 7. stundas 4. kabinetā.

Vecumnieku vidusskolas Vides izglītības pulciņa dalībnieces šī mācību gada rudens un ziemas mēnešos cītīgi vēroja laikapstākļus. Mūsu mērķis bija pārbaudīt, vai senie latviešu ticējumi par laikapstākļiem piepildās arī mūsdienās. Grāmatās sameklējām vairāk kā 40 ticējumus, kas varētu sniegt kādus laika apstākļu paredzējumus nākotnei. Ne viss, kas ticējumos minēts, mums arī bija novērojams, tomēr vairāk nekā  20 ticējumus varejām apkopot. Piemēram, Ja septembris ir silts, būs vēla ziema un maz sniega. Septembra mēnesis, ja atceraties, patiešām bija ļoti silts, vidējā mēneša temperatūra bija +13,4 grādi, kas bija 1,8 grādus virs ilggadīgās normas. Vēl viens ticējums- Ja oktobrī ir siltas dienas, būs silti Ziemassvētki. Ziema patiešām atnāca vēlu un līdz pat Jaunajam gadam sniega mums nebija. Secinājām, ka šādu novērojumu veikšana prasa laiku, rūpību, uzmanību un arī izpratni par daudziem apzīmējumiem, ko mūsdienās nemaz tik bieži nelieto, piemēram, ziema ticējumos raksturota kā mīksta, dziļa, agra, vēla, liela, laba, pamatīga.

Otrs mūsu mērķis bija izpētīt, kura mājas lapa internetā sola visprecīzākās laika ziņas. Izvēlējāmies 5 dažādas mājas lapas, norakstījām solītās laika prognozes un veicām novērojumus. Lielas atšķirības no solītā un novērotā gan nesaskatījām, tomēr secinājām, ka dažās mājas lapās informācija tiek pasniegta ļoti pavirši un arī maldinoši, pie solītā lietus pievienojot apzīmējumu „saulains” un otrādi. Mūsu ieteikums- izmantot mājas lapas www.meteo.lv un www.meteoprog.lv/lv/weather/Bauska, kas sniedz visprecīzākās laika prognozes.

Savus pētījumus Vides izglītības pulciņa dalībnieces Enija Elizabete Gulbe, Egija Sladze un Anastasija Jeļisejeva prezentēja Vecumnieku novada skolu konkursā „Skolēni ekperimentē!” Skaistkalnē, kur kopvērtējumā ieguva 2. vietu!

 

Vides izglītības pulciņa vadītāja Ingrīda Tamane.