Apsveicam!

 

 

Zemgales toņi un pustoņi

Valsts izglītības satura centrs šajā mācību gadā organizēja vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas konkursu un tērpu skati “Latvijas toņi un pustoņi”.  Šī konkursa mērķis ir stiprināt bērnu un jauniešu patriotismu un valstisko apziņu, bagātināt kultūrvēsturisko pieredzi, veicināt radošo spēju attīstību, iniciatīvu izteikt sevi ar vizuālās un vizuāli plastiskās mākslas izteiksmes līdzekļiem.

Risinot konkursa tēmu mākslas darbos, skolēni tika aicināti akcentēt raksturīgo sava novada vidē, dabā, kultūrā, vēsturē, sabiedrībā mūsdienās un pagātnē, izceļot sava novada identitāti.

12. aprīlī noslēdzās Zemgales novada konkursa kārta - ”Zemgales toņi un pustoņi”. Šajā dienā grupa Vecumnieku vidusskolas skolēni devās uz Jelgavu, lai piedalītos 2. kārtas noslēguma festivālā un apbalvošanas ceremonijā. Rīta cēlienā mazajiem grupas dalībniekiem bija iespēja aplūkot mākslas izstādi. Tā bija iekārtota Ģ. Eliasa Jelgavas Vēstures un mākslas muzejā, kur starp slavenu Latvijas mākslinieku šedevriem tika eksponēti arī pieci mūsu skolas jauno mākslinieku darbi: Annijas Tamanes (9.kl.) darbs „Vecumnieku Sarkanās skola”, Reiņa Burkevica (9.kl.) darbs „Ķiru dzirnavas”, Alīnas Andrejevas (3.kl.) darbs „Vecumnieki – liliju ciems”, Martas Rogas (2.kl.) „Liliju smarža”, Edvarta Igauņa (2.kl.) „Lēpes ezerā pie baznīckalna”. Skolēni jutās lepni, ieraugot savus darbus, izstādītus muzejā starp slavenu mākslinieku darbiem. Jaunos māksliniekus gatavoja skolotājas Anda Sproģe un Zoja Demeškeviča". Triju audzēkņu: Alīnas Andrejevas, Martas Rogas un Edvarta Igauņa darbiem tika pieškirts 2. pakāpes diploms un tiesības pārstāvēt Vecumnieku novadu noslēguma valsts festivālā „Latvijas toņi un pustoņi”, kas šogad norisināsies Bauskā 1.-2. jūnijā. Apsveicam mazos māksliniekus ar pirmajiem panākumiem!

Kamēr mazie mākslinieki aplūkoja izstādi un pētīja muzeja patstāvīgo ekspozīciju, skolas lielās meitenes cītīgi gatavojās tērpu skatei. Tērpu kolekciju veidoja Rūta Ansone (8.b.), Egija Saule(8.b), Rebeka Vietniece (8.b.), Kitija Rezgale(7.a), Evelīna Gudrupa(7.a), Agnese Klipa(7.a), Izabella Noorhānija(7.a), Viktorija Trofimčuka(7.b), Unda Rušmane(7.b), Rasa Rušmane(3.b), izmantojot sensenos, dabiskos, videi draudzīgos materiālus: kleitas no lina auduma, bet šalles veidotas no vilnas kārsuma, kombinējot ar tillu, skolotājas A. Rušmanes vadībā. Kolekcijas nosaukums “Tīnes stāsti” Līdzās vecmāmiņas šūpuļkrēslam savu vietu atradusi milzu pīta tīne. Mazliet sašķiebusies. Daža klūga jau pārlūzusi, un gar vāka malu mūžam izdūrusies kāda adāmadata. Reizumis tur gan aizsākts, gan pabeigts cimdu vai zeķu pāris  dzīparots ar vienkāršām rakstu actiņām, reizumis ļoti greznām rakstu rindām. Citkārt tur iemaldījusies kāda rakstu grāmata, bet vienmēr blakus ir “Cimdu raksti”.  Tīne vienmēr ir pilna ar dažnedažādu krāsu lieliem, mazākiem un pavisam sīkiem kamolēniem, gaišās un tumšās krāsās,  gan Zemgales zaļganbrūndzeltenos un gan Leišmales rozā un koši zaļajos, gan indigo zilajos un magoņu sarkanīgajos. Tērpi veidoti iedvesmojoties no žurnāla “Burda” un rotāti ar etnogrāfiskajiem rakstiem, iedvesmojoties no “Cimdu rakstiem”. Šalles kārstas, izmantojot automātisko veļas mazgājamo mašīnu. Kultūrvēsturiskajā novadā šogad rekordliels piedāvāto kolekciju skaits - 18 skolu radošie veikumi. Meitenes godam parādīja savus tērpus, iegūstot II pakāpes diplomu, skaļus aplausus un jaunu pieredzi savu darinājumu prezentēšanā. Žūrija uzteica prasmi modeļa izvēles atbilstībā meitenei  un rotājuma pielāgošanā. Koptēlu teicami papildināja dzīvo ziedu pušķītis matos. Paldies palīgiem par audumu, vilnas un citu materiālu sarūpēšana un apmaksāšanu.

Dienas gaitā konkursa dalībnieki, skolotāji un novadu koordinatori piedalījās arī iedvesmas nodarbībās, dalībniekiem bija iespēja apskatīt Jelgavu un iepazīt to kā Latvijas jauniešu galvaspilsētu. Kopumā pasākums izvērsās notikumiem piesātināts, ļoti sirsnīgs un atmiņā paliekošs.

 

Zoja Demeškeviča", Andra Rušmane