Apsveicam!

 

 

 Zaļās aktivitātes vasarā!

Par pagājušo vasaru vairākas Vecumnieku vidusskolas 1.-4. klašu skolotājas droši var teikt: ”Nu gan mēs padzīvojām zaļi!”.

Pašā vasaras karstumā, laikā no 26.-28.jūlijam, skolotājas A.Čerpinska un I.Ieveniece piedalījās Ekoskolu vasaras forumā Zvejniekciema vidusskolā. Ekoskolu programma ir viens no populārākajiem vides izglītības modeļiem pasaulē, kurš Latvijā darbojas jau četrpadsmit gadus. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas vairāk kā 200 izglītības iestādes, bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas vairāk kā 49 000 skolas. Ekoskolu foruma mērķis ir pievērst uzmanību dabas aizsardzības jautājumiem un sevišķi Baltijas jūras aizsardzībai.

 Lai mazinātu savu ietekmi uz vidi, foruma nometnē ieturējām veģetāras maltītes, rokas slaucījām auduma dvieļos, ne vienreizlietojamās papīra salvetēs, dzērām ūdeni no krāna u.tml. Dažādu speciālistu lekcijas mijās ar praktiskām nodarbībām. Pasaules Dabas Fonda direktors J.Rozītis foruma dalībniekiem stāstīja par mežu aizsardzību, Dabas aizsardzības pārvaldes speciālisti iepazīstināja ar dabas aizsardzību Latvijā, kā arī informēja par Dabas aizsardzības pārvaldes bezmaksas mācību centriem dažādās Latvijas vietās. Īpaši interesanta bija tikšanās ar dabas fotogrāfu, biologu A.Eglīti. Foruma dalībnieki radošajās darbnīcās mācījās gatavot kosmētikas līdzekļus no augu valsts produktiem, aušanas darbnīcā skolotājas no līdzpaņemtām auduma strēmelēm auda solu pārklājus, augu valsts virtuves darbnīcā mācījās gatavot braunijus, kreklu apdrukas darbnīcā deva otro dzīvi saviem jau laiku kalpojušajiem T krekliem, kā arī apguva citas prasmes, kas palīdzētu mazināt ietekmi uz vidi.

Forums noslēdzās ar pārgājienu gar jūru, kas veltīts kampaņas „Mana jūra” piecu gadu jubilejai un jūru piesārņojošo atkritumu problēmai. Pārgājiena laikā uzskaitījām atkritumu daudzumu piekrastē, lai iegūtu vērtīgu informāciju par to izplatību. Jāmin, ka šī konkrētā piekraste bija diezgan tīra un lielam uztraukumam nebija pamata. Raizes vairāk radīja zaļaļģes jūras krastā, kas liecināja par tuvumā esošo mazdārziņu kompleksa ietekmi uz vidi.

Vecumnieku vidusskola jau vairākus gadus ir Ekoskolu sarakstā. Otro gadu Vecumnieku vidusskolas pirmsskolas 5 un 6 gadus veco bērnu grupās un sākumskolā darbojas bioloģiskās daudzveidības Ekoskolu projekts „Lielās augu medības” (projekta koordinatore skolotāja A.Staškeviča). Projekta uzdevums ir palielināt bērnu interesi par dabas vērtībām un ar konkrētām rīcībām veicināt sugu daudzveidības saglabāšanos vai pat pieaugšanu tuvējā skolas apkārtnē.

Savukārt skolotājas I.Sirmoviča un A.Staškeviča pavasarī, piedaloties “Mammadaba” meistarklasē, kopā ar bērniem veidoja interesantus koka meistarstiķus- koka stellītes un spēli no koka “Desas”. Tā pedagoģes no 27.-29. jūlijam nopelnīja iespēju piedalīties Latvijas Valsts mežu vides izglītības programmas “Izzini mežu” „Mammadaba” nometnē- tālākizglītības kursos dabā, lai iegūtu jaunas prasmes, zināšanas un idejas mācību stundām. Nometni atklāja Zemkopības Ministrs J.Dūklavs, uzsverot meža un izglītības nozares sadarbības nozīmi. Kursu dalībnieki mežā iepazina tajā notiekošos procesus, uzzināja par prasmīgu meža apsaimniekošanu. Lai meža dzīves ciklu izpētītu pēc iespējas precīzāk, tika apmeklēta LVM Kalsnavas čiekurkalte un sēklu saldētava, kā arī LVM Podiņu kokaudzētava Lubānas novadā. Kursu dalībniekiem bija iespēja piedalīties “Mammadaba Dēka” orientēšanās sacensībās.

Tuvojoties jaunajam mācību gadam, 22.augustā, „Mammasdabas” 2016.gada Meža olimpiādes finālisti skolotājas I.Ievenieces vadībā devās zaļajā ekskursijā (transporta izdevumus apmaksāja a/s „Latvijas Valsts meži”). Maršrutā iekļāvām Dabas izglītības centru "Vecupītes" Kocēnu novadā. Devāmies pārgājienā- nodarbībā pa meža taku, kā arī apmeklējām Sietiņiezi izglītības centra speciālistes vadībā. Bērni bija pārsteigti par Sietiņieža varenību un skaistumu Gaujas krastā. Tas ir viens no augstākajiem baltā smilšakmens atsegumiem Latvijā, tā kraujas augstums ir 15 m, bet klinšu garums – ap puskilometru. Ekskursijai skaistu izsaukuma zīmi (ne punktu) pielika Gaujas stāvo krastu Sajūtu parka apmeklējums Valmierā. Gaisa takās skolēniem bija jāpārvar sevi un savas bailes no augstuma. Visi bērni vairākkārt devās pa gaisa takām, lai to pēdējā posmā pa trosi laistos pāri Gaujai un atpakaļ.

 Kā skaistāko pateicību par šo ekskursiju ar īsziņu saņēmu no N.Vucāna mammas: „Paldies par skaisto ekskursiju un laimīgo bērnu!” Milzīgs paldies skolēnu mammām A.Cibulei un I.Izākai par atsaucību!

 

 Ivanda Ieveniece - Vecumnieku vidusskolas Sākumskolas metodiskās komisijas vadītāja