Apsveicam!

 

 

Vecumnieku vidusskolas vārds pasaulē.

     Šogad, piekto gadu darbojoties ekoskolu programmā, guvām lielisku iespēju papildināt savas zināšanas un pieredzi starptautiska projekta ietvaros, ko organizēja Fen Bilimleri Okullari skola Turcijā – Starptautiskajā zinātnes un mākslas festivālā (ISAF) no 20.04. līdz 26.04.

No Latvijas šajā projektā piedalījās Dairis Danšins (Aizupes pamatskola), Mareks Rastopčins (Rēzeknes valsts poļu ģimnāzija), Eduards Rudzītis (Straupes pamatskola) un Vecumnieku vidusskolas 9.a klases skolniece Zane Sirmoviča,  Enija Gulbe un ekoskolas koordinatore Ilze Cīrule.

Jau pirms brauciena neklātienē iepazināmies ar Turcijas skolēniem un skolotājiem, jo festivāla laikā skolēni dzīvoja viesģimēnēs, tādējādi labāk iepazīstot šīs viesmīlīgās valsts tradīcijas un paradumus.

20.aprīlī devāmies ceļā un pēc trīs stundu lidojuma nokļuvām trešajā lielākajā pasaules pilsētā Stambulā, kas ir unikāla ar to, ka atrodas vienlaikus divos kontinentos – Eiropā un Āzijā. Abas Stambulas daļas savieno divi tilti, kas šķērso Bosfora jūras šaurumu, bet no vienas daļas otrā iespējams nokļūt arī izmantojot metro, kas kursē zem Bosfora jūras šauruma. Iedzīvotāju skaits Stambulā – 12,5 miljoni – 6 reizes lielāks kā visā Latvijas teritorijā. Neviens no mums nebija bijis tik lielā pilsētā. Iedzīvotāji ļoti lepojās ar savas valsts dibinātāju Ataturku – daudzās vietās redzami viņa portreti un arī Turcijas karogi.

21.aprīlī notika svinīga festivāla atklāšana, kurā piedalījās arī  skolēni un skolotāji no ASV, Slovēnijas, Bulgārijas, dažādām Turcijas skolām. Braucot uz festivālu, katra valsts līdzi veda kilogramu miltu, kas simboliski tika izmantots draudzības maizes cepšanai. Atklāšanas ceremonija bija krāšņa, priekšnesumus sniedza arī  vieskolektīvi no Krievijas, Molinēzijas, Turcijas. Arī mēs, latvieši,  piedalījāmies koncertā un mācījām klātesošajiem dejot latviešu tautas deju „Tūdaliņ, tagadiņ”. Atsaucība bija liela!

 Gan skolēniem gan skolotājiem pēc atklāšanas ceremonijas bija iespēja piedalīties braucienā ar kuģi pa Bosfora jūras šaurumu, vērot vēsturiskās celtnes, kā arī mācīties turku valodu, iemēģināt turku deju soļus. Kopīgās aktivitātes laiks pagāja nemanot. Pēc ceļojuma skolēni devās pie savām turku ģimenēm, bet skolotāji, ēdot vakariņas, vēroja saulrietu no 9.stāva terases, dalījās stāstos par savu valstu vēsturi un kultūru, iepazinās ar Turcijas tradīcijām, nacionālajiem ēdieniem, dejām, dziesmām…

Nākamā diena skolēniem sākās ar mācību stundu klasēs, iepazīstinot ar izglītības iespējām dažādās valstīs, arī Latvijā. Fen Bilimleri Okullari skola ir privātskola, kurai ir gan savs dibinātājs gan direktore. Skolēniem ir skolas formas un skolas izdotas mācību grāmatas. Skolas bērnudārza grupu sāk apmeklēt bērni no 3 gadu vecuma, bet jaunieši mācās līdz 11.klasei. Katru dienu mācību process ilgst no 8.30 līdz 17.30.  Bija iespēja arī iepazīties ar mācību kabinetiem.

Festivāla laikā jaunieši gan stāstīja par savām valstīm, to kultūru, gan arī prezentēja dažādus eko projektus. Amerikāņu meitenes dalījās pieredzē par krokodilbruņurupuču glābšanas projektu, turku skolēni klātienē demonstrēja pārtikas atkritumu kompostēšanas iespējas. Interesantas idejas un ierosmi darbam guvām arī no pārējo valstu piedāvājuma. Visi Latvijas skolēni stāstīja par eko darbu savās skolās. Vecumnieku vidusskolas izvēlētās tēmas bija rīcības nedēlas norise skolā šajā rudenī un eko Ziemassvētku pasākums  decembrī.  Neaizmirstams mirklis bija Ekoskolu programmas vadītājas Bird Conneely uzruna festivāla dalībniekiem no Dānijas,  izmantojot Skype iespējās. Bijām lepni, kad atzinīgi vārdi skanēja par Latvijas ekoskolu darbu.

Festivāla laikā skolēni piedalījās arī radošajās darbnīcās – veidoja kolāžu par vides piesārņojumu, debatēja ar ekoloģijas speciālistu, profesoru Tuncay Neyisci par cilvēku izvēli dažādu problēmu risināšanā, ievingrināja roku papīra marmorēšanas darbnīcā, spēlēja spēlēs, laiku pavadīja interesantās sarunās… Visu nemaz nevar uzskaitīt, jo katra dien bija pārpilna interesantiem notikumiem.

Gan skolēniem kopā ar viesģimenēm, gan skolotājiem bija iespēja iepazīties ar Turcijas vēsturiskām vietām. Pabijām  Sofijas katedrālē, kas celta Bizantijas impērijas laikā, redzējām Ēģiptiešu celtās kolonas no 390.gada Hipodroma laukumā, Zembazilikas cisternu pazemē senās Stambulas apgādei ar ūdeni, kas celta 5.gadsimtā. Bijām arī slavenajā Zilajā Mošejā, lielākajā Turcijas tirgū Grande Bazar…

Laiks aizsteidzās ļoti ātri. Esam gandarīti par iespēju reprezentēt savu valsti, savu skolu, par ko liels paldies skolas direktoram Aivaram Ķiņķevskim, kurš  mūsu cerības nokļūt Turcijā padarīja reālas. Esam ieguvuši milzīgu pieredzi, daudz jaunu draugu dažādās valstīs, kontaktus un idejas tālākai sadarbībai.

 

 Ilze Cīrule, Vecumnieku vidusskolas eko darba koordinatore